• INVITATION 2020
  • DATA RESPONS
  • INFO
    • ORGANIZERS
      • Stockholms Schackförbund
      • Stockholms Schacksällskap
      • Partner: Swedish Chess Academy
    • CONTACT

Stockholm Chess Challenge

~ Young talents tournament

Stockholm Chess Challenge

Monthly Archives: February 2018

5 GMs have joined Stockholm Chess Challenge

08 Thursday Feb 2018

Posted by Ingemar Falk in Uncategorized

≈ Comments Off on 5 GMs have joined Stockholm Chess Challenge

Foto: Lars OA Hedlund och YouTube.com

Nikita Maiorov, Erik Blomqvist, Toms Kantans, Ori Kobo and Burak Firat.

This is the quintet of Grandmasters in Stockholm Chess Challenge 30 April-5 May.

The tournament is meant to be a strong norm tournament for young players. So this is a good opportunity to hunt for an IM or GM norm. Every player born 1993 or later and with rating over 2200 per 1st of April are welcome to join.

Here is the invitation.

The tournament´s official hotel is First Hotel Fridhemsplan.

And here you can sign up.

See all the players who already have signed up.

Behåll lugnet och vinn

28 Wednesday Feb 2018

Posted by Ingemar Falk in Uncategorized

≈ Comments Off on Behåll lugnet och vinn

Det finns många olika former av strategi och taktik att ta till för att bli framgångsrik i såväl schack som andra strategispel. Det är minst lika viktigt vad som händer i huvudet på spelarna som vad som händer nere på själva brädet.

Av just den anledningen tänkte vi här och nu titta på några strategier som kan vara bra att ta till om man vill vinna ett parti schack, men som även kan vara användbara när man spelar andra former av strategispel.

Ha koll på motståndaren

Att vinna ett parti schack handlar i mångt och mycket om att vinna små delsegrar på vägen mot det drag som till slut leder till schack matt. För att komma dit är det viktigt att man har en plan för vad man vill uppnå med varje drag. Annars är det lätt hänt att man bara flyttar en pjäs här och en pjäs där utan att direkt åstadkomma något.

Därför är det bra om man kan få de olika pjäserna att samarbeta och dra nytta av varandra. På så sätt kommer även spelet att bli mer effektivt.

Foto: Pixabay

Något som också är viktigt när man sitter vid schackbrädet är att man har koll på sin motståndare och försöker tänka ut vad denne skall göra härnäst. Dessutom kan det vara bra att försöka ha lite koll på hur motståndaren beter sig. Verkar denne lugn eller ser det ut som att motståndaren känner sig stressad? Ja, då kan det vara läge att försöka göra snabbare drag för att öka pressen ytterligare, dock utan att för den skull äventyra sina egna positioner.

Men, den kanske allra viktigaste strategin i schack är att behålla lugnet och inte stressa upp sig när det börjar bli lite skakigt på brädet. Genom att ha en genomtänkt plan samtidigt som man även har koll på sin motståndare blir det också lättar att behålla lugnet genom hela partiet.

Foto: Pixabay

Flera av ovan nämnda strategier går alldeles utmärkt att använda sig av även när man spelar andra typer av spel som till exempel poker, där psykologi precis som i schack är en viktig del i spelet. Därför är det även viktigt i poker att behålla lugnet och inte stressa upp sig i pressade lägen.

Alla som någon sett poker på TV vet att pokerspelare ständigt försöker läsa av varandra, som en del av det psykologiska spelet. En del spelare bär till och med solglasögon för att på så sätt försvåra för motståndarna att läsa av ansiktsuttryck och dylikt.

Se till att vara utvilad

I schack, och till viss del även i poker, är det viktigt att vara uppmärksam på vad som händer på brädet eftersom allting kan förändras i ett drag och det oavsett om man är i överläge eller underläge. Se upp om du har en bra ställning och ge inte upp om du har en dålig ställning är två bra tips att ha med sig.

Sist, men inte minst, är det också viktigt att vara utvilad när man spelar eftersom såväl schack som poker kräver att hjärnkapaciteten är på topp.

MAIN SPONSOR: DATA RESPONS

LIVE BROADCAST: 10:00 & 17:00

WELCOME!

Latest

Schack och dess historia
Den som spelar är inte ensam

MEST LÄST DENNA VECKA

  • Stockholms SchackförbundStockholms Schackförbund (47)
  • Kärleken till schack kan utvecklas tidigtKärleken till schack kan utvecklas tidigt (26)
  • Schackmästare genom tidernaSchackmästare genom tiderna (25)
  • Måste du vara smart för att lyckas med schack?Måste du vara smart för att lyckas med schack? (16)
  • 6 fördelar med att spela schack6 fördelar med att spela schack (12)
  • WIM Qiyu Zhou nådde målet att vinna VM. Nu återstår en dröm – att få NobelprisetWIM Qiyu Zhou nådde målet att vinna VM. Nu återstår… (8)
  • Dyra schackbräden genom historienDyra schackbräden genom historien (7)
  • Martin Lokander – blir han Sveriges nästa internationella mästare?Martin Lokander – blir han Sveriges nästa… (7)

Archives

  • August 2020
  • January 2020
  • November 2019
  • May 2019
  • April 2019
  • March 2019
  • February 2019
  • January 2019
  • November 2018
  • September 2018
  • July 2018
  • June 2018
  • May 2018
  • April 2018
  • February 2018
  • January 2018
  • November 2017
  • October 2017
  • August 2017
  • April 2017
  • March 2017
  • February 2017
  • January 2017
  • December 2016
  • November 2016

Categories

  • Uncategorized

Meta

  • Log in
  • Entries feed
  • Comments feed
  • WordPress.org

Proudly powered by WordPress Theme: Chateau by Ignacio Ricci.

MENU
  • INVITATION 2020
  • DATA RESPONS
  • INFO
    • ORGANIZERS
      • Stockholms Schackförbund
      • Stockholms Schacksällskap
      • Partner: Swedish Chess Academy
    • CONTACT